Dokumentacja powypadkowa
Dokumentacja powypadkowa Wrocław – jej stworzenie jest konieczne w sytuacji, gdy należy ustalić m.in. to, czy wypadek jest rzeczywiście skutkiem postępowania niezgodnego z przepisami BHP. Ile czasu należy przechowywać dokumentację? Komu należy ją dostarczyć?
Dokumentacja powypadkowa Wrocław – komu musi zostać przekazana?
Zgodnie z prawem, pracodawca jest obowiązany przechowywać dokumentację powypadkową przez 10 lat. Po wystąpieniu wypadku zachodzi konieczność udzielenia stosownej informacji właściwemu terytorialnie Okręgowemu Inspektorowi Pracy, a do tego w niektórych przypadkach, takich jak wypadek śmiertelny, dochodzi również konieczność zawiadomienia prokuratury.
Dokumentacja powypadkowa sporządzana jest przez zespół powołany do badania okoliczności wypadku, a następnie, jeśli nie ma w nim nieścisłości – pracodawca zatwierdza go i dostarcza poszkodowanemu lub jego rodzinie, a także Państwowej Inspekcji Pracy. Na tej podstawie poszkodowany może domagać się świadczeń od ZUS.
Dokumentacja powypadkowa Wrocław – w jakiej formie może zostać sporządzona?
Dzięki wprowadzonym w 2019 roku zmianom pracodawca może wybrać, czy chce prowadzić dokumentację powypadkową w formie papierowej, czy też elektronicznej, przy czym jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnych programów, coraz więcej osób skłania się ku formie elektronicznej. Umożliwia to zapanowanie nad obszerną dokumentacją i szybsze przeprowadzenie postępowania związanego z wypadkiem przy pracy.